Krátkodobé úvery radíme medzi tzv. bezúčelové typy pôžičiek, ktorých hlavným znakom je predovšetkým krátka doba splatnosti neprevyšujúca hranicu niekoľkých mesiacov. Krátkodobé pôžičky sú známe skôr u nebankových spoločnosti, v niektorých prípadoch sú však známe aj v bankách.
Krátkodobé úvery – typy
Medzi krátkodobé úvery môžeme zaradiť niekoľko typov pôžičiek, ktoré sú veľmi známe aj u širokej verejnosti. Konkrétne ide napríklad o tzv. SMS pôžičky, ktoré môžete získať už do 24 hodín od podania žiadosti alebo napríklad tzv. mini pôžičky, ktoré sú dostupné predovšetkým na internete. Výška spomínaných typov pôžičiek všeobecne neprevyšuje hranicu 500 – 1000 €, z čoho dôvodu sú skôr odporúčané na krátkodobé riešenie finančných problémov.
Získať krátkodobé úvery nie je žiadna veda, nakoľko väčšina nebankových spoločností, ktoré primárne tento typ pôžičky poskytuje, nemá príliš náročné a zložité podmienky, ktoré by preto mal spĺňať asi každý občan SR, ktorý dovŕšil vek 18 rokov. Konkrétne k formuláru, ktorý predchádza celej žiadosti potrebujete dokladovať aspoň jeden doklad totožnosti (pas, OP) a v niektorých prípadoch aj stály mesačný príjem.
Krátkodobé úvery – výhody a nevýhody
Krátkodobé úvery prinášajú niekoľko výhod a negatív, s ktorými by mal byť každý zákazník vopred oboznámený. Medzi kladné stránky patrí dobrá dostupnosť pôžičku, jednoduchá a expresná žiadosť o pôžičku.
Medzi krátkodobé úvery patrí napríklad SMS pôžička alebo online pôžička.
Naproti tomu medzi nevýhody patrí kratšia doba splatnosti, vyššia úroková sadzba, vyššie RPMN a pomerne nízka maximálna výšky pôžičky, ktorá častokrát nepresahuje hranicu 1 000 €.